Tuesday, Nov 12th

Son Gncelleme:05:44:29 PM GMT

SPOR AKSIYON'DASINIZ:

Bu Nasıl Hakem Ataması?

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 6
ZayıfMükemmel 

Bal Ligi 4.Grup’ta şampiyonluğun en önemli adayı Fatsa Belediyespor karşılaşmalarına atanan hakemlerin özellikle Trabzon Bölgesi hakemlerinden seçilmesi akıllarda soru işaretleri bırakmaya devam ediyor. 19.Hafta mücadelesinde oynanacak Fatsa Belediyespor-Sinopspor maçına yine Trabzon bölgesi hakemlerinden atama yapıldı.

 

Sezona şampiyonluk hedefiyle başlayan ve namağlup yoluna devam eden Fatsa Belediyespor, güçlü kadrosu ile şampiyonluk yolunda rakiplerinin hep bir adım önünde mücadeleyi önde götürmesi Fatsa’da şampiyonluk şarkılarının erken söylenmesine neden oldu. Ancak taraftarı ve şehri ile bütünleşen Fatsa Belediyespor’un karşılaşmalarını yöneten hakemlerin Trabzon Bölgesinden seçilmesi hakem atamalarında hangi kriterlerin uygulandığını sorgular hale getirdi.

Geride kalan 18 haftada başka bir yerde örneği rastlanmayacak şekilde sarı-lacivertli takımın oynadığı 5 maça Trabzon, 2 maça da Rize Bölgesi hakemlerinin atanması kuşkuları artırdı.

Ünye 1957 Spor-Fatsa Belediyespor maçını da yönetmişti!

19.Hafta mücadelesinde Fatsa İlçe Stadı’nda oynanacak olan Fatsa Belediyespor-Sinopspor karşılaşmasını Trabzon Bölgesi hakemlerinden Furkan Aksuoğlu yönetecek. Hakem Furkan Aksuoğlu ligin 8.haftasında Ünye Şehir Stadı’nda oynanan ve 0-0 sona eren karşılaşmanın da orta hakemiydi. Furkan Aksuoğlu’nun bu maçtaki yardımcıları yine Trabzon Bölgesinden Temel Yazıcı ve Volkan Kaan Topal. 1.Yardımcı Hakem Temel Yazıcı da Fatsa Belediyespor maçlarının banko isimlerinden. Ligin 11.Haftasında oynanan Fatsa Belediyespor-Sivas Demirspor maçında da yardımcı hakem olarak sahaya çıkan Temel Yazıcı Sinopspor maçında bir kez daha Fatsa İlçe Stadı’nda görev yapacak. Yine maçın 2. Yardımcı hakemi Volkan Kaan Topal da Furkan Aksuoğlu ile birlikte Ünye 1957 Spor-Fatsa Belediyespor maçında görev yapmıştı.

4 Haftada 3.Atama

Fatsa Belediyespor maçlarına Trabzon Bölgesi hakemleri verme geleneği 8.Haftada oynanan Ünye 1957 Spor-Fatsa Belediyespor maçıyla başladı. Bir hafta önce yani ligin 7.Haftasında Rize Bölgesi ile maça çıkan Fatsa Belediyespor, 11.Hafta’da yine Trabzon Bölgesi hakemleri ile maça çıktı. Buraya kadar normal seyreden hakem atamaları 16., 18. ve 19. Haftada seriye dönüştü. Sadece 17.Haftada Kırıkkale Bölgesi hakemlerinden Fatsa Belediyespor maçına hakem ataması yapılırken 4 haftada oynadığı 3 maçına da Trabzon Bölgesi hakemlerinin atanması cevabını arayan soru olarak zihinlerdeki yerini aldı.

Neden Trabzon Bölgesi Hakemleri

Fatsa Belediyespor’un grupta oynadığı maçlara başka bir yerde örneğine rastlanmayacak şekilde Trabzon Bölgesi hakemlerinin atanması, “Neden Trabzon Bölgesi hakemleri” sorusunu akıllara getirdi. Grupta mücadele eden diğer takımların oynadıkları karşılaşmalara atanan hakemler konusunda eşit bir dağılım söz konusu iken Fatsa Belediyespor maçlarında bu dengenin Trabzon Bölgesi hakemleri için neden bozulduğu konusuna cevap aranıyor.

Fatsa Belediyespor’un 9. ve 13.Hafta karşılaşmalarına da Samsun Bölgesi hakemleri atanmıştı.

Diğer yandan Fatsa Belediyespor’un 9.Hafta mücadelesinde kendi sahasında 3-1 galip geldiği 1926 Bulancakspor maçının Samsun Bölgesi hakemi Murat Göze ile maçtaki 1.yardımcı hakemi Tülay Ceylan, 11.Hafta maçında Ünye 1957 Spor’un deplasmanda Şarkışla Belediyespor maçında da görev yapmışlardı. O maçın 68.dakikasında Ünye 1957 Spor’un stoperi Hasan Can Özkan kırmızı kartla oyun dışında kalmış, yeşil-beyazlılar 1 hafta sonra Samsun temsilcisi Atakum Belediyespor maçına stopersiz çıkmak zorunda kalmıştı.

Hakem Atama Kriterleri Nedir?

Merkez Hakem Kurulu’nun hakem atamaları konusunda nasıl bir kriteri olduğu, atamaları yaparken bölgesel yakınlık gibi kriterlerin ele alınıp alınmadığı merak konusu.

Grupta hakem atamaları konusunda şüpheler devam ederken Fatsa Belediyespor’un son 4 maçından 3 tanesine Trabzon Bölgesi hakemlerinin atanmasının arka planında neyin yattığı ve kimlerin bu işin arkasında olduğu sorusunu akıllara getirdi.

Telif Hakkı © 2019 SPOR AKSİYON-ORDU'DA SPORUN EN ETKİLİ ADRESİ. Tüm Hakları Saklıdır. Kullanim Kosullari:Iceriklerin kopyalanmasi, web ve basili yayinlar uzerinden yayinlanmasi izne tabiidir. Kaynak gostermek kosulu ile yayinlamak serbesttir.SPOR AKSIYON. Joomla!, GNU/GPL lisansı ile dağıtılan bir Özgür Yazılımdır.